پایان نامه رشته حسابداری: بررسی رابطه نوسانات اجزای سود جامع با ریسک بازار

دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع

قسمتی از متن پایان نامه :

تعدیلات سنواتی:

تعدیلات سنواتی، تعدیلات با اهمیتی است که به سنوات قبل مربوط می­شود و از تغییر در رویه­ی حسابداری یا اصلاح اشتباه ناشی می­گردد. منظور از رویه­ی حسابداری تمام آن چیزی است که در عمل پذیرفته شده­ی عموم می­باشد، مانند روش­های مورد استفاده نظیر میانگین و فایفو در مورد موجودی کالا. موضوع قابل بحث در ارتباط با تغییر در رویه­های حسابداری این است که این تغییرات به چه نحوی باید گزارش شود تا قابلیت مقایسه­ی صورت­های مالی حفظ گردد.

استاندارد حسابداری بین­المللی شماره 8 و استاندارد حسابداری شماره 6 ایران، دو استانداردی هستند که به این موضوع پرداخته­اند. در هر دو استاندارد ذکر شده است که چنانچه در رویه­ی حسابداری تغییری صورت گیرد، ارقام مربوط به سال جاری، بر مبنای رویه­ی جدید منعکس و ارقام مقایسه­ای سنوات قبل نیز بر مبنای رویه­ی جدید ارائه­ی مجدد می­شود. در این حالت، تعدیلات انباشته­ی مربوط به سنوات قبل، به جهت اینکه ارتباطی با نتایج عملکرد سال جاری نداشته است، نباید در تعیین سود یا زیان سال جاری دخالت داده شود. تعدیلات مزبور باید از طریق ارائه­ی مجدد ارقام سال­های قبل به حساب گرفته شود، در نتیجه، مانده سود (زیان) انباشته­ی ابتدای دوره نیز بدین ترتیب تعدیل خواهد شد.

اما، نکته­ قابل توجه این است که بر طبق استاندارد حسابداری شماره 6 ایران، تعدیلات انباشته­ی ناشی از تغییر در رویه­های حسابداری به عنوان آخرین قلم سایر اجزای سود جامع در صورت سود (زیان) جامع منعکس می­شود تا اثر این تعدیلات برای استفاده­کنندگان از صورت­های مالی مشخص گردد. درصورتی­که چنین نحوه عملی در IAS8 پیش­بینی نشده است. در واقع با تجدید ارائه­ی اقلام صورت­های مالی و همچنین تعدیل مانده سود انباشته­ی ابتدای دوره در صورت گردش حساب سود (زیان) انباشته یا صورت تغییرات حقوق صاحبان سرمایه، اثرات مربوط به تغییر در رویه­ی حسابداری به خوبی ارائه داده شده و دیگر نیازی به ارائه­ی مجدد آن، در بخش سایر اجزای سود جامع صورت عملکرد مالی نمی­باشد. به نظر می­رسد تفکر بیشتر بر سر باقی ماندن یا حذف این قلم از بخش سایر اجزای سود جامع در ایران خالی از لطف نباشد.

تعدیلات تجدید طبقه ­بندی:

تعدیلات تجدید طبقه­ بندی، مقادیری هستند که در دوره جاری یا دوره­های قبل در بخش سایر اجزای سود جامع شناسایی شده­اند، اما بر طبق استانداردهای حسابداری، در دوره­ی جاری باید به سود خالص منتقل شوند. به عنوان مثال، تفاوت­های تسعیر ارز عملیات خارجی که در قسمت سایر اجزای سود جامع طبقه­بندی شده است در زمان واگذاری به سود خالص منتقل می­شود. بر طبق استاندارد حسابداری بین­المللی شماره 1، تعدیلات تجدید طبقه­بندی باید در صورت سود (زیان)  جامع یا در یادداشت­ها ارائه شود. تعدیلات تجدید طبقه­بندی ناشی از رویدادهایی نظیر، واگذاری عملیات خارجی (IAS21)، قطع شناخت دارایی­های مالی آماده برای فروش (IAS39) و بخشی از سود یا زیان مصون سازی­های جریان وجه­نقد و خالص سرمایه­گذاری در عملیات خارجی که اثر بخش تشخیص داده شود (IAS39)، می­شود.

همانطور که در قسمت­های قبل نیز بدان اشاره کردیم، بر طبق استانداردهای حسابداری ایران، در کلیه­ی موارد فوق، سود یا زیان انباشته شده در صورت سود (زیان) جامع باید به سود (زیان) انباشته منتقل شود. شاید به همین علت باشد که از این قلم در صورت­های مالی شرکت­های ایرانی استفاده نمی­شود، گرچه به نظر می­رسد استفاده از آن منجر به طبقه­بندی بهتر صورت­های مالی شده و از این طریق قابلیت فهم صورت­های مالی افزایش می­یابد.­

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 پرسش ­های تحقیق:

براساس مطالعات اکتشافی و مطالب مطرح شده و پرسش آغازین ارائه شده در قسمت انتهایی بیان مسئله پرسش­های زیر قابل طرح است:

  1. آیا سود جامع نسبت به سود خالص نوسان بیشتری دارد؟
  2. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع[1] با ریسک بازار شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  3. آیا نوسانات سایر اجزای سود جامع با قیمت بازار سهام شرکت رابطه معنی­داری دارد؟
  4. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی جریان وجه نقد عملیاتی دوره بعددارد؟
  5. آیا سود خالص نسبت به سود جامع قدرت پیش­بینی بیشتری برای پیش­بینی سود خالص دوره بعد دارد؟

[1] . در این تحقیق معیار محاسبه نوسانات سایر اجزای سود جامع برابر است با مابه­ التفاوت نوسانات سود جامع و سود خالص.

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه رابطـه ریسـک شـرکت و نوسـانات سـود جامـع

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : رابطه ریسک شرکت و نوسانات سود جامع با فرمت ورد

Author: 92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *