بیمه چیه و چرا باید از اون استفاده کنیم؟ 

دانلود پایان نامه

 

بیمه می تونه موقع اتفاق اتفاقات بد، جلوی ضرر پولی شما رو بگیره. مثلا، گوشی موبایل شما ممکنه در طول سفر بشکند و به یک موبایل جدید نیاز داشته باشین یا ممکنه در تصادف با یک خودرو، آسیب ببینین و لازم باشه هزینه های درمان و تعمیر خودرویتان رو پرداخت کنین. با اینکه بیمه می تونه تا حدودی خیال شما رو آسون کنه، اما مثل یک حساب پس انداز نیس که هر پولی در اون بذارین، واسه خودتون باشه. پولی که می تونین از یک شرکت بیمه طلب کنین، به نوع قرارداد بیمه شما بستگی داره. در این مقاله یاد می گیریم بیمه چیه و چرا باید از بیمه استفاده کنیم؟

 

بیمه چیجوری کار می کنه؟

بسته به اینکه چه چیزی رو بیمه کرده باشین، شرکت بیمه به شما پول می ده تا هزینه های ایجاد شده رو پرداخت کنین.

مثلا اگه لپ تاپ شما دزدیده شه و اونو در برابر دزدی بیمه کرده باشین، می تونین از شرکت بیمه تون بخواهید که با توجه به قرارداد، هزینه خرید یک لپ تاپ جدید رو به شما پرداخت کنه. به این کار «انتقال خطر» گفته می شه، چون که شرکت بیمه خطر پرداخت هزینه گم شدن لپ تاپ رو برعهده میگیره. بی وجود بیمه، خودتون خطر پرداخت هزینه های پولی رو موقع بروز وقایع ناخواسته برعهده می گیرین.

چه چیزی رو می تونین بیمه کنین؟

شما می تونین قراردادای متنوعی ببندید و با توجه به چیزی که بیمه می کنین، شرکت بیمه هزینه های مختلفی رو متقبل می شه. شرکتای بیمه قراردادای مختلف با ویژگیای مختلفی پیشنهاد میدن درنتیجه باید مطمئن شید قراردادی رو انتخاب می کنین که مناسب شماس.

قرارداد بیمه چیه و چه چیزی رو مشخص می کنه؟

شما و شرکت بیمه بر سر چیزی که قراره بیمه شه، توافق می کنین و اونو به شکل یک سند قانونی می نویسید که «قرارداد بیمه» نامیده می شه. قرارداد بیمه به طور دقیق مشخص می کنه که:

  • شما در برابر چه چیزی بیمه شدین (موارد و شرایط)؛
  • چه مواردی تحت پوشش بیمه قرارنمی گیرن؛
  • در صورت اتفاق حادثه، بیمه چه مقدار ضرر پرداخت می کنه؛
  • این قرارداد چقدر واسه شما هزینه داره (حق بیمه).

حق بیمه می تونه به چیزای زیادی (مثلا محل زندگی شما) بستگی داشته باشه و با توجه به اونا، شرکت بیمه قبول می کنه که هزینه شی ء دزدیده شده یا آسیب دیده رو پرداخت کنه. حق بیمه از هزینه کلی چیزی که اونو بیمه می کنین، کمتره.

چیجوری می تونین تحت پوشش بیمه قرار بگیرین؟

شما می تونین بیمه رو به شکل مستقیم از شرکت بیمه یا از کارگزاران بیمه بخرین. کارگزاران بیمه به وسیله شرکت بیمه استخدام نشده ان و می تونن به شما کمک کنن قرارداد بهتری ببندید.

چرا باید از بیمه استفاده کنیم؟

  1. بیمه می تونه به شما کمک کنه اموالی رو که توانِ پولیِ جایگزینیِ دوباره اونا رو ندارین، جانشین کنین. مثلا اگه خونه ی شما در یک آتیش سوزی نابود شه، هزینه بازسازی اون خیلی زیاد هستش.
  2. بیمه می تونه در برابر حوادثی که احتمال اتفاق شون کم اما نتایج شون ناگواره، از شما محافظت کنه. مثلا اگه در یک تصادف آسیب ببینین و دیگر نتونین کار کنین، واسه ادامه زندگی به پول نیاز دارین.
  3. اگه چیزی که با بهره گرفتن از یک وام خریده اید آسیب ببینه یا نابود شه، بیمه می تونه به شما کمک کنه وام خود رو پرداخت کنین. مثلا اگه واسه خرید خودرو وام گرفته باشین و خودروی شما در یک تصادف نابود شده باشه، شما واسه پرداخت وام تون به پول نیاز دارین.

در قرارداد بیمه نامه ممکنه با موارد زیر روبرو شید:

۱. هزینه های مازاد

بعضی از قراردادای بیمه شامل هزینه های مازاد می شن. هزینه مازاد یعنی میزان پولی که در هربار استفاده از بیمه باید از جیب خودتون پرداخت کنین. مثلا اگه با خودرو یتان تصادف کرده باشین و هزینه کلی تعمیر اون ۲ میلیون تومن و مازادی که برعهده ی خودتونه ۵۰۰ هزار تومن باشه، شما اول باید ۵۰۰ هزار تومن رو پرداخت کنین و پس از اون شرکت بیمه ۱٫۵ میلیون تومن باقی مونده رو پرداخت می کنه.

بعضی وقتا پرداخت مازاد اجباریه (مثلا بیمه خودرو واسه رانندهای جوون). در موارد دیگر می تونین حق بیمه بالاتری پرداخت کنین تا هزینه مازاد رو کاهش بدین یا اونو به طور کامل حذف کنین. به طورکلی هرچه هزینه مازادی که پرداخت می کنین بیشتر باشه، حق بیمه کمتری پرداخت می کنین.

۲. دوره انتظار

بعضی از قراردادای بیمه شامل یک دوره انتظار هستن، به این معنا که شما پس از خرید بیمه باید یه مدت صبر کنین تا بتونین از قرارداد بیمه تون استفاده کنین. مثلا باید ۱۲ ماه صبر کنین تا بتونین هزینه های دندان پزشکی تون رو دریافت کنین.

ممکنه بتونین دوره انتظار بعضی از قراردادا رو تغییر بدین. اگه بخواهید دوره انتظار رو زیاد کنین، حق بیمه کمتری پرداخت می کنین. درنتیجه لازمه مشخص کنین که می تونین یه مدت واسه دریافت هزینه از بیمه صبر کنین یا نه.

۳. استثنا ء

استثناءا مواردی هستن که تحت پوشش بیمه قرارنمی گیرن. درنتیجه اگه اینجور مواردی رخ بده، بیمه هزینه اونا رو تقبل نمی کنه.

۴. ارزش

در بعضی از قراردادای بیمه، به چیزی که بیمه می کنین یک ارزش (یا هزینه) نسبت داده می شه و این همون مبلغیه که شما از شرکت بیمه طلب می کنین. سه نوع ارزش هست:

  • ارزش توافقی: در این موارد شرکت بیمه طبق چیزی که در قرارداد نوشته شده، به شما پول پرداخت می کنه.
  • ارزش بازار: در این موارد شرکت بیمه طبق ارزش و شرایط شکلای مختلف در زمانِ از بین رفتن، به شما پول پرداخت می کنه (مثلا خودروا و لپ تاپا ارزش شون رو به سرعت از دست میدن، درنتیجه پولی که شرکت بیمه به شما پرداخت می کنه، از پولی که واسه جایگزینی اونا لازم دارین، خیلی کمتر هستش.)
  • هزینه جایگزینی: در این موارد شرکت بیمه هزینه جایگزینی موارد از دست رفته با نمونه های نو رو تقبل می کنه.

«ارزش»، می تونه روی میزان حق بیمه ای که پرداخت می کنین، اثر بزاره. مثلا اگه از «ارزش بازار» استفاده کنین، حق بیمه تون کمتر هستش.

۵. مطالبه

مطالبه به این معنیه که شما از شرکت بیمه می خواید طبق قرارداد، هزینه هاتون رو پوشش بده. فقط در مواردی می تونین بیمه خود رو طلب کنین که موارد از دست رفته تحت پوشش بیمه شما باشن. زمانی که به دنبال یک شرکت بیمه خوب هستین، روند مطالبه یا شرایط قرارداد رو به دقت بررسی کنین. این مورد زمانی که می خواید از اونا پول دریافت کنین، خیلی مهم هستش.

شمام به بیمه نیاز دارین؟

جدول زیر به شما نشون می ده در چه مواردی ممکنه به شکلای مختلف مختلف بیمه نیاز داشته باشین. البته موارد دیگری هم ممکنه وجود داشته باشن که در این فهرست نیامده ان، پس همیشه با دقت شرایط خود رو بررسی و بهترین قرارداد بیمه رو انتخاب کنین.

برگرفته از: moneysmart

Author: 92